برنامه‌ریزی کنکور MBA

همواره در بین سوالاتی که در کانال تلگرام MBA Office از ما پرسیده می‌شود، دغدغه‌ی بسیاری از داوطلبان این است که چگونه برای کنکور MBA برنامه‌ریزی کنند. برنامه ریزی برای کنکور ارشد MBA به دلیل گستردگی و تنوع منابع مطالعاتی نسبتاً کار دشواریست و لازم است که داوطلبان برای مطالعه هر سه درس به طور متناسب وقت بگذارند. اما پیش از برنامه‌ریزی برای کنکور MBA، لازم است که منابع مطالعاتی خود را تهیه کرده باشید تا با توجه به منابعی که در اختیار دارید برای زمان مطالعاتی خود برنامه‌ریزی کنید. در این مطلب تلاش کرده‌ایم شیوه برنامه‌ریزی کنکور ارشد MBA را به طور کلی توضیح دهیم.

برنامه‌ریزی کنکور MBA

در هنگام برنامه‌ریزی کنکور ارشد MBA باید زمانی را برای مطالعه سه درس اصلی، زمانی را برای حل تست و زمانی را برای دوره و جمع‌بندی دروس در نظر بگیرید. زمان لازم برای هر یک از این بخش‌ها بسته به سطح درسی داوطلب و برنامه شخصی وی می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی یک فرد متوسط برای کسب رتبه دو رقمی در کنکور MBA به حدود ۷ ماه زمان نیاز دارد (منظور از فرد متوسط کسی است که سطح متوسطی در هر سه درس استعداد تحصیلی، ریاضی و زبان داشته و حجم کاری وی نیز در طول مطالعه برای کنکور سنگین نیست). توجه داشته باشید که مدت زمان ۷ ماه بسیار کلی است و برای هر داوطلب متفاوت خواهد بود. برای مثال یک دانشجوی قوی که فرصت زیادی برای مطالعه دارد شاید در کم‌تر از ۴ ماه بتواند خود را برای کسب رتبه دو رقمی در کنکور ارشد MBA آماده کند، اما یک فرد شاغل که چند سالی از درس دور بوده به ۱۰ ماه زمان نیاز داشته باشد. در این مطلب سعی شده که یک چهارچوب کلی برای برنامه‌ریزی کنکور MBA تدوین شود تا داوطلبان دید بهتری برای برنامه‌ریزی داشته باشند. توصیه اکید ما این است که هر داوطلب با توجه به عادات مطالعاتی، سطح درسی، میزان مشغله و شرایط زندگی خود برنامه‌ریزی کند.

بخش‌بندی دروس

گام اول برای برنامه‌ریزی کنکور MBA آن است که هر سه درس را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و هر بخش را به تناسب در برنامه‌ی مطالعاتی خود بگنجانید. از میان سه درس استعداد تحصیلی (جیمَت)، ریاضی و زبان انگلیسی، شاید بتوان گفت که درس ریاضی مهم‌ترین درس کنکور ارشد MBA است. درس ریاضی که شامل مباحث ریاضیات عمومی ۱ و ۲ دوره فنی و مهندسی است، نسبت به دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی حجم بیش‌‌تری دارد و لازم است داوطلبان زمان بیش‌تری به آن اختصاص دهند. همچنین رتبه‌های خوب کنکور MBA عموماً درصد ریاضی بالایی دارند، به همین دلیل این درس می‌تواند عامل اختلاف بین رتبه‌های خوب و بد باشد. پس از ریاضی نوبت به استعداد تحصیلی می‌رسد. ماهیت درس استعداد تحصیلی به گونه‌ایست که درصد افراد در آن تغییرات زیادی دارد، به همین دلیل داوطلبان بیش از آن که بر روی مطالعه این درس تمرکز کنند باید با هدف حل تمرین و تست‌های فراوان و بهبود عملکرد خود برای درس جیمت برنامه‌ریزی کنند. برای درس زبان انگلیسی نیز داوطلب باید به دنبال تقویت مهارت‌های گرامر، واژگان و درک مطلب خود باشد. ممکن است به دلیل پراکندگی منابع موجود برای درس زبان، برنامه‌ریزی برای این درس دشوار به نظر برسد. در ادامه این مطلب نحوه بخش‌بندی دروس را به تفکیک بیان می‌کنیم.

 

? استعداد تحصیلی (جیمت)

درس جیمت شامل ۵ بخش است: حل مسئله – استدلال منطقی – کفایت داده – درک مطلب – تصحیح جمله. همان طور که در بخش معرفی کنکور MBA نیز بیان کردیم، در بخش حل مسئله و کفایت داده هدف اصلی سنجش توانایی‌های هوش، حل مسئله، دانش ریاضی و سرعت عمل داوطلب است، به همین سبب سوالات این بخش ریاضیاتی هستند. بخش‌های استدلال منطقی، درک مطلب و تصحیح جمله نیز غیر ریاضیاتی هستند و میزان قدرت استدلال و نتیجه‌گیری داوطلب در آن سنجیده می‌شود.

مطالعه تمام مباحث درسنامه جیمت بسته به منبعی که انتخاب کرده‌اید، بین ۲ تا ۳ ماه زمان خواهد برد. روش پیشنهادی برای مطالعه درس جیمت این است که در یک روز بخش‌های حل مسئله و استدلال منطقی مطالعه شوند و در روز بعد بخش‌های کفایت داده و درک مطلب، بدین صورت تمام بخش‌ها در طول هفته مطالعه می‌شوند. بخش تصحیح جمله هم به دلیل ماهیت حفظی خود بهتر است در هفته‌های پیش از آزمون آزمایشی و یک ماه قبل از کنکور MBA خوانده شود. پس از تکمیل مطالعه درسنامه جیمت، نوبت به دوره مباحث و حل تست‌های مبحثی می‌باشد که این بخش حدود ۱ ماه زمان خواهد برد. در مرحله آخر نیز نوبت به جمع‌بندی و حل تست‌های جامع می‌باشد. زمان لازم برای این بخش نیز بین ۲ تا ۳ ماه می‌باشد.

 

? ریاضی

درس ریاضیات عمومی ۱ و ۲ در مجموع شامل ۱۲ فصل است که ۷ فصل آن مربوط به ریاضی ۱ و ۵ فصل مربوط به ریاضی ۲ می‌باشد. بر اساس جلدهای اول کتاب «ریاضیات عمومی ۱» و «ریاضیات عمومی ۲» نوشته مسعود آقاسی (انتشارات نگاه دانش)، هر فصل از درس ریاضی به طور میانگین ۶۰ صفحه است. بنابراین با خواندن روزی ۱۰ صفحه می‌توان در ۶ روز یک فصل از درس ریاضی را به طور کامل مطالعه و خلاصه‌نویسی کرد. البته برخی فصل‌ها مانند مختصات قطبی حجم کم و برخی فصل‌ها مانند انتگرال حجم زیادی دارند. خواندن روزانه ۱۰ صفحه از ریاضی بسته به سطح درسی و دقت هر داوطلب ممکن است بین ۱ تا ۳ ساعت زمان ببرد. با این روش می‌توان درسنامه‌های ریاضی ۱ و ۲ را در حدود ۱۲ هفته (۳ ماه) تا ۱۶ هفته (۴ ماه) به طور کامل مطالعه و خلاصه‌نویسی کرد.

پس از مطالعه درسنامه‌ها هدف اصلی باید دوره مطالب خوانده شده و حل تست باشد. برای دوره کردن درس ریاضی دو روش وجود دارد که انتخاب هر روش به عادات مطالعاتی هر فرد بستگی دارد:

  1. دوره در هنگام مطالعه: در این روش داوطلب فصول قبلی را در حین مطالعه فصل‌های جدید دوره می‌کند. برای مثال داوطلب پس از مطالعه فصل ۱، مطالعه فصل ۲ را شروع کرده و همزمان فصل ۱ از روی خلاصه‌های تهیه شده دوره کرده و تست‌های تکمیلی سطح ۱ فصل اول را حل می‌کند. در این صورت مطالعه کل ریاضی و دوره آن ممکن است بین ۱۶ تا ۲۰ هفته (مجموعاً ۵ ماه) هم طول بکشد.
  2. دوره پس از تکمیل مطالعه: در این روش داوطلب ابتدا تمام بخش‌های درسنامه ریاضی ۱ و ۲ را مطالعه می‌کند، سپس از ابتدا فصل‌ها را به ترتیب دوره کرده و تست‌های تکمیلی انتهای فصل را حل می‌کند. در این حالت مطالعه کل ریاضی حدود ۱۲ هفته و دوره آن بین ۶ تا ۸ هفته (مجموعاً ۵ ماه) زمان خواهد برد.

پس از دوره مطالب، نوبت به جمع‌بندی و حل تست‌های جامع می‌رسد. جلدهای دوم و سوم کتاب‌های ریاضی ۱ و ۲ نوشته مسعود آقاسی شامل تست‌های جامع درس ریاضی است که برگفته از کنکور سال‌های گذشته می‌باشد. یک داوطلب کنکور MBA که سطح متوسطی دارد حدود ۲ ماه زمان نیاز دارد تا با حل تست‌های کافی به سطح تسلط قابل قبولی برسد. داوطلبان باید دقت کنند که صرف زمان بیش‌تر برای حل تست‌های بیش‌تر لزوماً به درصد بهتری در کنکور منجر نمی‌شود. حل تست‌های جامع باید به نحوه‌ای انجام شود که موجب خستگی داوطلب نشود. بنابراین باید دقت کرد که حل تست‌ها به گونه‌ای باشد که داوطلب در زمان کنکور به بالاترین میزان تسلط خود رسیده باشد. با این حال ممکن است برخی افراد برای رسیدن به سطح تسلط کافی به بیش از ۲ ماه زمان نیاز داشته باشند.

 

? زبان

با توجه به پراکندگی منابع مطالعاتی درس زبان، بخش‌بندی این درس برای هر داوطلب باید با توجه به سطح زبان وی انجام شود. افرادی که سطح زبان متوسط به بالا دارند می‌توانند در چند ماه اول فقط بر روی یادگیری واژگان جدید تمرکز کنند و زمان بیش‌تری را صرف ریاضی و جیمت کنند. در ماه‌های پایانی نزدیک به کنکور نیز بخشی از زمان مطالعاتی خود را برای مطالعه گرامر و حل تست‌های درک مطلب کنار بگذارند. اما داوطلبانی که سطح زبانشان متوسط به پایین است بهتر است همزمان مطالعه واژگان و گرامر را شروع کنند. برای بخش درک مطلب نیز لازم است که ۳ ماه پایانی کنکور صرف مطالعه متن‌های انگلیسی و تقویت مهارت پاسخ‌گویی به سوالات درک مطلب شود.

 

بخش دوم:

6 دیدگاه در برنامه‌ریزی برای کنکور MBA – بخش اول: بخش‌بندی دروس
  1. […] برنامه‌ریزی برای کنکور MBA (بخش‌بندی دروس) […]

  2. سلام ممنون بابت مطالب خوبتان از مدیریت کمال تشکر را دارم

  3. سلام و خسته نباشید
    ساست شما تنها سایتی هستش که بدون تک روی و توقع راهنمایی میکنه….همه سایت ها و اموزشگاه ها بعضا دنبال پول هستند اما سایت شما عالی بود….خیلی ممنون ارزوی موفقیت میکنم برای شما و همه دوستان عزیزم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *