زمان‌بندی برنامه کنکور MBA

در بخش اول این مطلب گفتیم که یک داوطلب معمولی با سطح متوسط حدوداً ۷ ماه زمان نیاز دارد تا به سطح تسلط خیلی خوب برای کسب رتبه دو رقمی در کنکور ارشد MBA (مدیریت کسب و کار) برسد. اما این سوال برای خیلی‌ها پیش می‌آید که چگونه برنامه مطالعاتی خود را زمان‌بندی کنند تا بتوانند هر سه درس را به موقع تمام کنند و از هر درس به اندازه کافی تست بزنند تا به تسلط کافی برسند. برای پاسخ به این پرسش پیشنهاد ما این است که بازه‌ی مطالعاتی خود را به سه بخش تقسیم کنید: مطالعه، دوره و جمع‌بندی.

در گام اول، هدف مطالعه و یادگیری تمام مطالب مطرح شده در درسنامه کتاب‌های ریاضی و استعداد تحصیلی (جیمت) است. اگر مطالعه همراه با خلاصه‌نویسی باشد کیفیت مطالعه به مراتب بالاتر خواهد رفت. پس از مطالعه تمام مطالب درسی، در گام دوم نوبت به دوره مطالب خوانده شده و حل تست مبحثی برای تثبیت مطالب است. داوطلبان دقت کنند که برخی افراد ممکن است بخش مطالعه و دوره را به صورت موازی پیش ببرند و برخی دیگر هر بخش را جداگانه انجام دهند. بین این دو روش تفاوتی از لحاظ میزان یادگیری وجود ندارد و تنها تفاوت در نحوه زمان‌بندی برنامه است. توصیه می‌شود هر کس یکی از این روش‌ها را بر اساس عادات مطالعاتی خود انتخاب کند. گام سوم نیز به جمع‌بندی و حل تست‌های جامع اختصاص دارد که شاید مهم‌ترین گام برای رسیدن به سطح تسلط کافی برای موفقیت در کنکور MBA می‌باشد.

 

زمان‌بندی

در ادامه نحوه زمان‌بندی و اجرای گام‌های مطالعه، دوره و جمع‌بندی را بر اساس مدت پیشنهادی ۷ ماهه توضیح خواهیم داد. دقت داشته باشید که هر داوطلب می‌تواند بسته به برنامه شخصی و سطح درسی خود زمان‌بندی متفاوتی داشته باشد و برنامه پیشنهاد شده در اینجا صرفاً برای آشنایی با نحوه‌ی برنامه‌ریزی کنکور MBA است.

 

۱- مطالعه (۳ ماه اول)

تمرکز اصلی در این گام، مطالعه درسنامه‌ها، حل سوالات و تست‌های داخل درسنامه و خلاصه‌نویسی مطالب خوانده شده می‌باشد. در این مرحله هیچ از یک مطالب درسی نباید کنار گذاشته شوند و داوطلب باید نهایت دقت را در هنگام مطالعه داشته باشد، زیرا کوچک‌ترین ایراد می‌تواند در آینده به یک تست غلط یا نزده در کنکور تبدیل شود. زمان‌بندی این گام به صورت زیر می‌باشد:

  آغاز برنامه مطالعاتی از اول مهر و مطالعه کامل درسنامه کتاب‌های ریاضی و جیمت و مطالعه روزانه لغت و گرامر زبان تا پایان آذر

? ریاضی

•  هدف: مطالعه کامل درسنامه ریاضی ۱ و ۲ (جمعاً ۱۲ فصل)

•  شیوه مطالعه: خواندن مطالب درسنامه و حل مثال‌ها و تست‌های داخل درسنامه به همراه خلاصه‌نویسی مطالب

•  برنامه‌ریزی: هفته اول روزی نیم تا ۱ ساعت – هفته دوم روزی ۲ ساعت – هفته سوم به بعد روزی حداقل ۲:۳۰ ساعت

•  میزان مطالعه: روزانه ۱۰ صفحه به همراه خلاصه‌نویسی

? جیمت

•  هدف: مطالعه کامل درسنامه جیمت

•  شیوه مطالعه: خواندن مطالب درسنامه و حل مثال‌ها و تست‌های داخل درسنامه به همراه خلاصه‌نویسی مطالب

•  برنامه‌ریزی: آغاز مطالعه از هفته سوم با روزی ۱ ساعت – هفته چهارم روزی ۱:۳۰ تا ۲ ساعت – هفته پنجم به بعد روزی حداقل ۲ ساعت

•  میزان مطالعه: روز ۱: یک مبحث از حل مسئله + استدلال منطقی – روز ۲: یک مبحث از کفایت داده + درک مطلب (به صورت یک روز در میان)

? زبان

•  هدف: یادگیری ۱۰ تا ۲۰ واژه در روز + مطالعه گرامر

•  شیوه مطالعه: یادگیری لغت از روی کتاب یا به کمک برنامه‌های Memrise یا Anki یا به روش‌های دیگر نظیر لایتنر. مطالعه گرامر از روی منابع معرفی شده برای گرامر زبان انگلیسی

•  برنامه‌ریزی: آغاز مطالعه لغت از هفته اول با روزی نیم ساعت – هفته دوم به بعد روزی ۱ ساعت لغت – آغاز مطالعه گرامر از هفته سوم با روزی نیم ساعت

•  میزان مطالعه: روزانه بین ۱۰ تا ۲۰ لغت جدید و دوره لغات خوانده شده

 

پ.ن.: داوطلبانی که سطح زبان انگلیسی آن‌ها متوسط به بالاست، می‌توانند مطالعه گرامر را از گام دوم شروع کنند و در این گام زمان خود را صرفاً به مطالعه واژگان اختصاص دهند.

 

۲- دوره (۲ ماه)

در این گام تمام مطالب خوانده شده باید به کمک خلاصه‌نویسی‌های انجام شده دوره شوند. پس از دوره‌ی هر مبحث برای تثبیت مطالب لازم است تست‌های مبحثی حل شوند. برای درس زبان انگلیسی نیز مطالعه لغت و گرامر مانند گام اول باید ادامه پیدا کند و علاوه بر آن مطالعه درک مطلب نیز به برنامه اضافه شود. برای بخش درک مطلب زبان پیشنهاد می‌شود به صورت روزانه یا یک روز در میان یک متن انگلیسی ترجیحاً با موضوع مدیریتی خوانده شود. زمان‌بندی گام دوم به صورت زیر است:

  آغاز برنامه دوره از اول دی و دوره تمام مباحث ریاضی و جیمت و حل تست‌های مبحثی تا پایان بهمن

? ریاضی

•  هدف: دوره تمام مباحث ریاضی ۱ و ۲ و حل تست‌های تکمیلی پایان هر فصل

•  شیوه مطالعه: خواندن خلاصه‌ها و نکات مهم در هر فصل و حل تست‌های پایان همان فصل (به ترتیب از فصل اول تا آخر)

•  میزان مطالعه: اتمام دوره و تست‌های هر فصل به طور میانگین در ۴ روز

? جیمت

•  هدف: دوره تمام مباحث  جیمت و حل تست‌های مبحثی پایان هر بخش

•  شیوه مطالعه: خواندن خلاصه‌ها و نکات مهم هر بخش و حل تست‌های مبحثی

•  میزان مطالعه: روز ۱: یک مبحث از حل مسئله + استدلال منطقی – روز ۲: یک مبحث از کفایت داده + درک مطلب (به صورت یک روز در میان)

 

نکته مهم: در ابتدای مطلب گفتیم که برخی افراد ممکن است گام اول و دوم را همزمان انجام دهند. برای مثال در هنگام مطالعه فصل سوم ریاضی به صورت موازی فصل اول و دوم را دوره کنند. داوطلبانی که با این روش مطالعه می‌کنند در نظر داشته باشند که تفاوت زیادی در نحوه برنامه‌ریزی در این روش و روش معرفی شده در این مطلب وجود ندارد. تنها فرق اصلی در زمان‌بندی و مدت لازم برای مطالعه و دوره است. طبق برنامه پیشنهاد شده در این مطلب، انجام همزمان این دو گام حدود ۵ ماه زمان خواهد برد.

 

۳- جمع‌بندی (۲ ماه)

مرحله جمع‌بندی برای رسیدن به تسلط در تمام دروس و بالا بردن سرعت عمل هنگام تست زدن بسیار مهم است. پس از مطالعه دروس و یک دور دوره تمام مطالب، نوبت به حل تست‌های جامع و غیرمبحثی می‌رسد. در این گام تمرکز اصلی باید بر روی بالا بردن سرعت و دقت و کاهش خطا در هنگام حل تست باشد. لازم به ذکر است که دوره مطالب در این گام نباید قطع شود و در حین حل تست‌های جامع، همچنان دوره مطالب خوانده شده باید ادامه بیابد. زمان‌بندی گام سوم به شرح زیر است:

  آغاز برنامه جمع‌بندی از اول اسفند با دوره مطالب و حل تست‌های جامع تا روز کنکور

? ریاضی

•  هدف: حل تست‌های جامع و دوره دائم نکات و فرمول‌های مهم

•  شیوه مطالعه: حل روزانه ۳۰ تست (۱۵ تست ریاضی ۱ و ۱۵ تست ریاضی ۲) و رفع اشکال آن‌ها

? جیمت

•  هدف: حل تست‌های جامع و دوره دائم نکات و فرمول‌های مهم

•  شیوه مطالعه: حل روزانه ۴۰ تست (۱۰ سوال حل مسئله – ۱۰ سوال استدلال منطقی – ۱۰ سوال کفایت داده – ۵ سوال درک مطلب – ۵ سوال تصحیح جمله) و رفع اشکال آن‌ها

? زبان

•  هدف: دوره مباحث گرامر و حل تست‌های جامع

•  شیوه مطالعه: روزانه ۲۰ تست گرامر، ۲۰ تست لغت و ۱ یا ۲ متن درک مطلب

 

نکته مهم: در ۲۰ یا ۳۰ روز پایانی مرحله جمع‌بندی لازم است سوالات کنکورهای MBA سال‌های گذشته نیز در شرایط آزمون حل شوند. پیشنهاد می‌شود داوطلب یک روز را به حل کنکور و روز بعد را به رفع اشکال آن اختصاص دهد. در این حالت دوره و حل تست‌های جامع در زمان‌های اضافه باید به روال گذشته ادامه پیدا کند.

 

3 دیدگاه در برنامه‌ریزی برای کنکور MBA – بخش دوم: زمان‌بندی

[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *