مدیریت زمان کنکور MBA

در آزمون کنکور کارشناسی ارشد MBA تنها ۴ ساعت فرصت دارید تا از پس چندین هزار رقیب خود بربیایید. داوطلبی که چندین ماه مشغول مطالعه و تست زدن بوده، اما مهارت مدیریت زمان را در خود تقویت نکرده باشد نمی‌تواند در این زمان محدود عملکرد مناسبی داشته باشد. بنابراین مدیریت زمان کنکور MBA یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت رتبه‌های برتر در این آزمون است.

هر سال بسیاری از داوطلبان کنکور با این که صدها ساعت صرف مطالعه دروس و حل مسئله و تست می‌کنند، در جلسه کنکور عملکرد ضعیفی دارند و به همین دلیل به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند. یکی از نقطات ضعف مهم اکثر داوطلبان کنکور رشته MBA، نحوه مدیریت زمان سر جلسه کنکور است. بنابراین داوطلبی که دروس را از منابع مناسب مطالعه کرده باشد و برای کنکور MBA به درستی برنامه‌ریزی کرده باشد، تقویت مهارت مدیریت زمان کنکور MBA می‌تواند برگ برنده وی برای کس رتبه دو رقمی در این آزمون باشد.

 

زمان استاندارد کنکور MBA

کنکور MBA شامل سه درس استعداد تحصیلی (جیمت)، ریاضی و زبان است که در سال‌های گذشته این سه درس در دو دفترچه ارائه می‌شدند. اما با توجه به حذف شدن رشته مدیریت اجرایی از کنکور کارشناسی ارشد، این احتمال وجود دارد که از سال ۱۳۹۷ کنکور ارشد MBA فقط دارای یک دفترچه باشد. بنابراین زمان‌بندی‌های ارائه شده در این مطلب با فرض تک دفترچه‌ای بودن کنکور MBA می‌باشند. زمان استاندارد هر بخش از کنکور کارشناسی ارشد MBA به صورت زیر است:

 

? استعداد تحصیلی (جیمت): ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه (۱۰۰ دقیقه) برای ۴۰ سوال

•  حل مسئله: ۳۰ دقیقه برای ۱۰ سوال – هر تست ۳ دقیقه

•  استدلال منطقی: ۲۰ دقیقه برای ۱۰ سوال – هر تست ۲ دقیقه

•  کفایت داده: ۳۰ دقیقه برای ۱۰ سوال – هر تست ۳ دقیقه

•  درک مطلب: ۱۵ دقیقه برای یک متن و ۵ سوال

•  تصحیح جمله: ۵ دقیقه برای ۵ سوال – هر تست ۱ دقیقه

 

? ریاضی: ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه (۸۰ دقیقه) برای ۳۰ سوال

•  هر تست ۲.۵ دقیقه

 

? زبان تخصصی انگلیسی: ۵۵ دقیقه برای ۶۰ سوال

•  گرامر: ۱۰ دقیقه برای ۱۰ سوال – هر تست ۱ دقیقه

•  لغت: ۵ دقیقه برای ۱۰ سوال – هر تست ۳۰ ثانیه

•  کلوز تست: ۱۰ دقیقه برای ۱۵ سوال – هر تست ۴۰ ثانیه

•  درک مطلب: ۳۰ دقیقه برای ۲۵ سوال

 

? زمان کنکور MBA: مجموعاً ۳ ساعت و ۵۵ دقیقه (۲۳۵ دقیقه) برای ۱۳۰ سوال

 

نکات مهم برای مدیریت زمان کنکور MBA

حال که زمان استاندارد هر بخش از کنکور مشخص شد، می‌توانیم برای مدیریت زمان کنکور MBA چندین نکته مهم را بیان کنیم:

 

نکته اول: زمان‌بندی

اولین نکته‌ای که برای مدیریت زمان کنکور MBA باید در نظر بگیرید این است که هنگام آزمون، به هر بخش از سوالات زمان استاندارد همان بخش را اختصاص دهید. برخی داوطلبان برای آن که حتماً به یک درصد از پیش تعیین شده‌ای در یک درس برسند، زمان یک درس را فدای درس دیگر می‌کنند که این کار موجب پایین آمد درصدشان می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که هر داوطلب با توجه به سطح خود در هر درس و عملکردی که در آزمون‌های آزمایشی دارد می‌تواند زمان مشخصی را برای هر بخش در نظر بگیرد و خود را محدود به زمان استاندارد نکند. برای مثال داوطلبی که سطح ریاضی بالاتری دارد می‌تواند برای سوالات ریاضی ۱۰ دقیقه کم‌تر از زمان استاندارد آن زمان بگذارد. بنابراین این داوطلب می‌تواند ۱۰ دقیقه اضافی را صرف سوالات سخت‌تر بخش جیمت کند. در کل هر کس باید طبق توانایی‌های خود یک زمان مشخصی را برای هر بخش تعیین کند و بیش‌تر از آن زمان را صرف آن بخش نکند. مسئله مهم پایبند بودن به زمان تعیین شده است، حتی اگر نصف سوالات یک درس را هم پاسخ نداده باشید.

 

نکته دوم: سوالات ساده

شاید مهم‌ترین نکته برای مدیریت زمان کنکور MBA، نحوه پاسخ‌گویی به سوالات باشد. در یک آزمون استاندارد عموماً نصف سوالات سطح ساده‌ای دارند و با کمی دقت می‌توان در زمان استاندارد پاسخ درست آن را پیدا کرد. بنابراین اگر شما بتوانید فقط به سوالات ساده هر بخش (نصف سوالات کل آزمون) جواب درست دهید، می‌توانید به درصد ۵۰ در آن درس برسید. با درصد ۵۰ در هر سه درس کنکور ارشد MBA می‌توان رتبه زیر ۲۰۰ کسب کرد. توجه داشته باشید که تا اینجا فقط نصف زمان آزمون سپری شده و شما به نصف سوالات پاسخ داده‌اید و هم از نظر زمانی و هم از نظر روحیه از اکثر رقبای خود وضع بهتری خواهید داشت. بنابراین هنگام آزمون سعی کنید ابتدا وقت خود را صرف سوالات ساده کنید. پس از آن که به سوالات ساده پاسخ دادید، با خیال راحت و بدون نگرانی از کمبود وقت می‌تواند سراغ سوالات متوسط و دشوار بروید.

 

نکته سوم: سوالات نزده

در هر آزمون تعدادی سوال هستند که احتمالاً راه حل آن‌ها را می‌دانید اما هر چقدر با سوال کلنجار می‌روید، پاسخ آن را نمی‌توانید به دست آورید. در این مواقع برای این که زمان خود را روی یک سوال تلف نکنید، بهترین کار این است که کنار سوال علامت بزنید تا در پایان آزمون مجدداً برگشته و روی سوال وقت بگذارید. برخی مواقع هنگامی که ذهن شما از یک مسئله دور می‌شود، در بار دوم که به سوال برگردید خیلی سریع‌تر جواب درست را پیدا خواهید کرد. بنابراین همیشه زمان اضافه‌ای را برای هر بخش کنار بگذارید تا در پایان آزمون سوالاتی را که علامت زده و نیمه کاره رها کرده‌اید مجدداً حل کنید.

 

نکته چهارم: درصدسازی

نکته‌ی مهم دیگر برای مدیریت زمان کنکور MBA این است که نباید برای خود از قبل درصدسازی کنید. برای مثال نباید پیش خود فکر کنید که حتماً جیمت را بالای ۷۰ درصد یا زبان را بالای ۵۰ درصد بزنید. هر سال سطح سوالات کنکور تغییر می‌کند، بنابراین ممکن است درصد ۷۰ جیمت در یک سال، تاثیر کم‌تری روی نمره تراز شما نسبت به درصد ۴۰ در سال دیگر داشته باشد. اولویت اصلی شما در هنگام آزمون باید این باشد که تا جایی که می‌توانید به تمام سوالات پاسخ درست دهید و خطای خود را تا حد امکان کم کنید. برای این کار همان طور که در نکته دوم گفتیم باید پیش از هر چیز دنبال سوالات ساده‌ای باشید که راه‌حل آن‌ها را می‌دانید، سپس وقت باقیمانده خود را صرف سوالات متوسط و سخت کنید.

 

جمع‌بندی

برای موفقیت در کنکور ارشد MBA باید حداکثر تلاش خود را بکنید تا در حدود ۴ ساعت تمام معلومات خود را در آزمون پیاده کنید. اگر تنها هدف شما این باشد که به حداکثر سوالات جواب درست دهید، سطح سوالات آزمون نباید تاثیری بر روحیه و رتبه شما داشته باشد. سوالات چه سخت باشند و چه ساده، استراتژی شما باید به گونه‌ای باشد که از رقبای خود عملکرد بهتری داشته باشید. زیرا اکثر داوطلبان به دنبال درصد مشخصی هستند و حاضرند از وقت درس‌های دیگر صرف نظر کنند تا به درصد مورد انتظارشان برسند.

 

به این نکته توجه کنید که برای کسب رتبه خوب در کنکور MBA، نمره تراز آزمون بسیار مهم‌تر از درصد دروس است. اگر سوالات درسی ساده باشند، به طور میانگین بیش از نصف داوطلبان درصد خوبی در آن درس کسب می‌کنند، در نتیجه تاثیر درصد بالا در این درس پایین می‌آید. در واقع چون اکثر افراد در آن درس عملکرد خوبی داشته‌اند، تمایز بین داوطلبان خوب و بد کم­‌تر می­‌شود. اما اگر سوالات درسی سخت باشند، به دلیل آن که به طور میانگین بیش‌تر داوطلبان درصد پایینی کسب می‌کنند، داشتن درصد بالا در آن درس باعث کسب نمره تراز بالاتری می‌شود. در نتیجه داوطلبی که برای کنکور ارشد MBA آماده باشد نباید از سوالات سخت بترسد، بلکه آن را فرصتی برای پیشی گرفتن از رقبای خود بداند.

 

2 دیدگاه در مدیریت زمان کنکور MBA
  1. آزمون آیین نامه رانندگی ۷ بهمن ۱۳۹۶ در ۲۲:۳۶ پاسخ دادن

    ممنون اطلاعت مفید و خوبی بود

  2. جامع و کامل بود
    خیلی ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *