مرور مباحث کنکور MBA

هر چه از زمان درس خواندن برای کنکور می‌گذرد، مسئله‌ای که اهمیت پیدا می‌کند، یا شاید بهتر است بگوییم هر روز اهمیتش بیش‌تر می‌شود، مسئله مرور مباحث گذشته هست. در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)، برخلاف تعداد کم درس‌ها، حجم درس‌ها بسیار زیاد است. از این رو داوطلبان بعد از گذشت زمان با مشکل یادآوری مباحث گذشته برمی‌خورند. می‌توان با احتمال خوبی گفت که این فراموشی مباحث گذشته مشکل همه داوطبلان است. جدای از اینکه خوب خواندن و خوب فهمیدن یکی از راه حل‌های این مسئله هست، یکی از راه‌های بهبود این شرایط، مرور مباحث گذشته است. در ادامه بهینه‌ترین روشی که بعد از سال‌ها تجربه در مرور درس‌های کنکور MBA هست را معرفی می‌کنیم.

ما با سه درس ریاضی، جیمت و زبان در کنکور MBA درگیر هستیم. معمولاً از بین این دروس، دو درس ریاضی و زبان شدت نیاز به مرور مطالبشان بسیار زیاد است.

 

ریاضی

یکی از بهترین ابزارها برای مرور ریاضی خلاصه‌نویسی یا داشتن خلاصه هست. برای خلاصه‌نویسی، در طول زمانی که به خواندن ریاضی می‌پردازید، مطالب کتابی که می‌خواند را به زبان خودتان خلاصه کنید. این خلاصه‌نویسی به معنی این نیست که تمام نکات کتاب را بنویسید، بلکه نکاتی که به نظرتان کلیدی هستند و نکاتی که شاید فراموش کنید، یا نکاتی که می‌دانید با خواندن آن‌ها حجم زیادی از مطالب را دوباره به یاد می‌آورید (اگر زمان کافی برای نوشتن خلاصه ندارید می‌توانید از منابعی که خلاصه هستند، مثل جزوه کار در کلاس آقای آقاسی استفاده کنید).

برای مرور درس ریاضی دو بخش مهم هستند: یکی درسنامه و دیگری تست‌ها. برای مرور درسنامه بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که هر سه، چهار روز یکبار (شاید بعضی دوستان بسته به سطح و فهم خود از مطالب به زمان کم‌تر یا بیش‌تر نیاز داشته باشند) مطالبی که خوانده‌اید از روی خلاصه‌ها مرور کنید. این خواندن مثل زمان درسنامه نیاز به تمرکز و زمان زیادی ندارد. فقط به نوعی جنبه روخوانی از روی مطالب دارد تا نکات پیوسته در ذهن و چشمتان بیاید و برود.

زمانی که حجم خلاصه‌ها زیاد شد، فرایند مرور ممکن است بیش‌تر وقت بگیرد، از این رو بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید مرور به همراه تست زدن است. این روش چگونه است؟ به این صورت که زمان تست زدن، مباحثی که در آن‌ها مشکل دارید را مشخص کنید و با فاصله زمانی خیلی کوتاه از تست خود، به مرور خلاصه‌های این قسمت‌ها بپردازید. به عنوان مثال پس از زدن تست و بررسی آن‌ها متوجه می‌شوید که در قسمت‌های بهینه‌سازی، کاربرد انتگرال و … مشکل دارید. بنابراین پس از مشخص کردن این مباحث، با فاصله زمانی خیلی کوتاه از تست خود، به مرور خلاصه‌های این قسمت‌ها بپردازید. با این روش می‌توانید به صورت هدفمند و بهینه به مرور مطالب بپردازید.

برای مرور تست‌های ریاضی، در حین حل تست‌ها قطعا تست‌هایی هستند که شما را به چالش می‌کشند. این تست‌ها حاوی نکاتی هستند که به احتمال زیاد در آینده نیز باعث ایجاد چالش برای شما می‌شوند. بنابراین با علامت‌گذاری این تست‌ها و مشخص کردن سطح اهمیت و سختی آن‌ها، در آینده برای مرور نکات مهم می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

 

جیمت (استعداد تحصیلی)

درس جیمت درسنامه‌ی پر حجمی ندارد. بنابراین تنها نکته‌ای که در رابطه با جیمت حائز اهمیت است، این است که تا می‌توانید تست‌های متنوع از منابع مختلف بزنید. ماهیت درس جیمت آزمودن مهارت حل مسئله شماست و طراحان کنکور می‌توانند همیشه سوالاتی طراحی کنند که شبیه آن وجود نداشته باشد. سوالات بگونه‌ای است که به کم‌ترین مهارت ریاضی نیاز دارد اما چیزی که شما را به چالش می‌کشد روش حل مسئله آن است. پس برای این درس تا می‌توانید از منابع متفاوت تست حل کنید و به طور دقیق تست‌هایی را که حل می‌کنید، چه درست چه غلط بررسی کنید.

زبان

درس زبان در کنکور مدیریت کسب و کار (MBA) متشکل از ۴ قسمت است: گرامر، واژگان، کلوز تست و درک مطلب. قسمت‌های کلوز تست و درک مطلب مباحثی هستند که نیازی به دوره ندارند. مهارت‌هایی که نیاز هست برای قسمت پاسخ به کلوز تست شامل تمامی مهارت‌هاست (دایره لغات بالا، دانستن نکات گرامر و مهارت خواندن سریع و درک مطلب) و همچنین درک مطلب هم نیازمند خواندن متون زیادی می‌باشد و خواندن متنون تکراری در آن چندان موثر نیست.

واژگان

برای مرور لغات بهترین روش‌هایی که می‌توان به آن ها اشاره کرد استفاده از فلش کارت یا نرم افزار ممرایز می‌باشد. خود نرم اقزار ممرایز براساس برنامه‌ای که برایش نوشته شده هر از چند گاهی کلمات گذشته را برایتان می‌آورد تا مرور شود اما در مورد فلش کارت …! در استفاده از فلش کارت سعی کنید کلماتی که با آن‌ها مشکل دارید را سطح‌بندی کرده و در دسته‌های مختلفی قرار دهید و براساس نیازی که به مرور آن‌ها برای حفظ شدن دارید، برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال کلمات را در سه سطح ساده، متوسط و دشوار می‌توانید دسته‌بندی کنید. کلماتی که در دسته دشوار قرار دارند روزی یک مرتبه مرور شوند، کلماتی که در دسته متوسط قرار دارند سه روز یک بار و کلماتی که ساده هستند پنج، شش روز یکبار. در این حین کلماتی به سطح پایین‌تر می‌آیند، در دسته خودش قرار دهید (انتقال از سطح دشوار به متوسط یا ساده). با این روش می‌توانید به صورت بهینه و هدفمند کلمات را مرور کنید.

 

گرامر

بهترین روشی که می‌توان برای مرور گرامر ذکر کرد، همان روش مرور تست‌ها و نکات ریاضی هست. بدین صورت که بعد از اتمام نکاتی که خوانده‌اید، شروع به حل تست‌های متنوع و جامع کنید. بعد از هر دوره و آزمون تستی که از خود می‌گیرید نکاتی که در استفاده از آن‌ها به مشکل برخورده‌اید را مشخص کنید و بعد از اتمام بررسی تست‌ها، با مشخص کردن یک زمان خاص، به بررسی دوباره نکات از طریق درسنامه بپردازید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *