پاسخگویی به سوالات کنکور

در بحث نحوه پاسخگویی به سوالات کنکور MBA، دو سوال مهم برای داوطلبان پیش می‌آید: اول آن که بهتر است آزمون را از چه درسی شروع کنیم؟ دوم آن که نحوه پاسخگویی به سوالات هر درس چگونه باشد؟ جواب این دو پرسش استراژی شما را در جلسه آزمون مشخص می‌کند. بسیاری از داوطلبان تمام تمرکزشان بر مطالعه و تست‌زنی است و هیچ استراتژی مشخصی برای مواجهه با سوالات آزمون ندارند. تدوین یک استراتژی مناسب برای پاسخ‌گویی به سوالات کنکور MBA باعث می‌شود عملکرد شما در هر آزمون بهینه باشد، چه سطح سوالات ساده باشند چه سخت.

در این مطلب تلاش می‌کنیم به پرسش اول پاسخ دهیم:

 

پاسخگویی به سوالات کنکور MBA – از کدام درس شروع کنیم؟

بسیاری از مشاوران کنکور همواره توصیه می‌کنند پاسخگویی به سوالات را از درسی که در آن قوی‌تر هستید شروع کنید. گروهی دیگر نیز اعتقاد دارند که باید به ترتیب دفترچه کنکور به سوالات پاسخ داده شود. قطعاً هر دو روش خوبی‌ها و بدی‌هایی دارند و احتمالاً هر کس با توجه به ویژگی‌های شخصی خود یکی از روش‌ها را بر دیگری ترجیح دهد. نکته مهم این است که برای یک داوطلب آماده که برای کسب رتبه دو رقمی تلاش می‌کند، ترتیب پاسخگویی سوالات نباید تأثیر زیادی بر نتیجه وی داشته باشد. اما به هر حال کوچک‌ترین تغییر در روش پاسخگویی به سوالات کنکور در برخی موارد می‌تواند باعث پیشرفت درصد برخی دروس شود.

 

با توجه به این که کنکور رشته MBA فقط شامل سه درس است، می‌توان دو روش اصلی برای پاسخگویی به سوالات کنکور معرفی کرد. در این دو روش فرض شده که کنکور کارشناسی ارشد MBA طبق روال سال‌های گذشته در ۲ دفترچه ارائه می‌شود.

 

روش اول: شروع از درس ریاضی

برخی داوطلبان که در درس ریاضی قوی‌تر هستند ممکن است این روش را ترجیح دهند. یکی از خوبی‌های شروع از درس ریاضی، روتین و استاندارد بودن سوالات آن نسبت به درس جیمت است. به همین دلیل در لحظات ابتدایی و پراسترس کنکور MBA، داوطلب می‌تواند با حل چند سوال ساده ریاضی، اعتماد به نفس گرفته و به قول معروف در جَو کنکور قرار بگیرد. حسن دیگر این روش، مخصوصاً برای افرادی که در ریاضی قوی هستند، حل سریع سوالات ریاضی و گذاشتن وقت بیش‌تر برای سوالات درس جیمت است.

البته شروع از درس ریاضی در کنکور MBA بدی‌هایی نیز دارد. با توجه به نوع سوالات بخش استدلال منطقی و درک مطلب درس جیمت، این دو بخش نیازمند سطح تمرکز نسبتاً بالایی هستند. در نتیجه با شروع از درس ریاضی، ممکن است برخی داوطلبان دچار خستگی ذهنی شده و عملکردشان در این دو بخش افت کند. همچنین اگر سوالات درس ریاضی کمی دشوارتر از سطح سوالات سال‌های اخیر باشند، ممکن است داوطلب دچار استرس شده و وقت بیش‌تری صرف درس ریاضی کند.

 

روش دوم: شروع از درس استعداد تحصیلی (جیمت)

اکثر داوطلبان کنکور ارشد MBA بر اساس این روش عمل کرده و به ترتیب دفترچه به سوالات پاسخ می‌دهند. مهم‌ترین حسن این روش آن است که سوالات درس جیمت به طرز هوشمندانه‌ای چیده شده‌اند: ابتدا ده سوال حل مسئله ریاضیاتی و سپس ده سوال استدلال منطقی که غیر ریاضیاتی هستند، مجدداً ده سوال ریاضیاتی در بخش کفایت داده و ده سوال غیر ریاضیاتی در بخش‌های درک مطلب و تصحیح جمله. بنابراین هنگام پاسخ به سوالات درس جیمت، ذهن داوطلب در بخش‌های غیر ریاضیاتی فرصتی برای استراحت خواهد داشت. در نتیجه عملکرد او در درس جیمت که می‌توان گفت سخت‌ترین درس کنکور رشته MBA است افزایش می‌یابد. مزایای دیگر این روش، سهولت در مدیریت زمان کنکور MBA و دقت بیش‌تر هنگام پر کردن پاسخ‌نامه آزمون است.

اما عیب شروع از درس جیمت آن است که برخی داوطلبان به دلیل سختی سوالات حل مسئله و کفایت داده، بیش از حد بر روی این بخش‌ها زمان می‌گذارند و در نتیجه هنگام پاسخگویی به سوالات درس ریاضی دچار استرس و کمبود وقت می‌شوند. بنابراین این دسته از افراد باید مهارت‌های مدیریت زمان و مدیریت استرس خود را تقویت کنند و یا طبق روش اول به سوالات پاسخ دهند.

 

نتیجه‌گیری

انتخاب بهترین روش برای پاسخگویی به سوالات کنکور MBA نیازمند آن است که به دو نکته توجه کنیم: اول آن که سطح درسی و توانایی هوشی هر داوطلب با دیگری متفاوت است. دوم آن که سطح سوالات کنکور هر سال تغییر می‌کند. بنابراین بهترین راه برای یافتن روش مناسب آن است که هر داوطلب هر یک از روش‌های معرفی شده برای پاسخگویی به سوالات را در آزمون‌های آزمایشی امتحان کند. افرادی هم که در آزمون‌های آزمایشی شرکت نمی‌کنند می‌توانند با شبیه‌سازی یکی از کنکورهای سال‌های گذشته این روش‌ها را برای پاسخگویی به سوالات کنکور MBA آزمایش کنند. البته دوباره یادآوری می‌کنیم برای یک داوطلب آماده نباید بین دو روش معرفی شده تفاوت زیادی وجود داشته باشد.

نکته مهم دیگر آن است که به دلیل حذف رشته مدیریت اجرایی از کنکور کارشناسی ارشد، احتمال آن که کنکور MBA در یک دفترچه ارائه شود وجود دارد. در این حالت شاید روش سوم این باشد که پاسخگویی به کنکور MBA را از درس زبان شروع کنید. این روش به دلیل اهمیت بالای دروس ریاضی و جیمت اصلاً توصیه نمی‌شود و ممکن است لطمه زیادی به نمره تراز شما بزند. بنابراین توصیه می‌شود یکی از روش‌های معرفی شده را انتخاب کنید و در پایان آزمون سراغ سوالات درس زبان بروید.

برای جلوگیری از طولانی شدن این مطلب، تلاش می‌کنیم در مطلب بعدی به پرسش دوم بپردازیم و توضیحاتی درباره نحوه پاسخگویی به سوالات هر درس کنکور MBA بیان کنیم.

 

 

1 پاسخ به از کدام درس شروع کنیم؟
  1. سوالات آیین نامه رانندگی ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ در ۰۰:۵۷ پاسخ دادن

    آقا دمتون گرم از مطلب عالیتون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *