معرفی کنکور MBA

کنکور MBA در چند سال اخیر به یکی از جذاب‌ترین رشته‌های کنکور کارشناسی ارشد تبدیل شده است. تقاضای زیاد داوطلبان کنکور برای قبولی در این رشته، کم بودن ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد کم دروس کنکورِ این رشته، باعث شده‌اند تا رشته MBA به یکی از رقابتی‌ترین رشته‌های کنکور کارشناسی ارشد تبدیل شود. در ادامه این مطلب به معرفی اجمالی رشته مدیریت کسب و کار می‌پردازیم و نکاتی را در مورد کنکور کارشناسی ارشد این رشته بیان می‌کنیم.

لغت MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است که در زبان فارسی به «کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار» ترجمه شده است. این رشته قدمت ۱۰۰ ساله در دانشگاه‌های آمریکا داشته و برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۷۸ در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ارائه شد. تفاوت اصلی MBA نسبت به سایر رشته‌های مدیریت، نگاه کاربردی آن به علم مدیریت و پیامدهای آن در دنیای واقعی کسب و کار است.

 

معرفی رشته MBA

رشته مدیریت کسب و کار در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سازمان سنجش با کد رشته ۱۱۴۸ مشخص شده است و در دسته رشته‌های شناور قرار می‌گیرد، به این معنی که تاریخ برگزاری این کنکور با رشته‌های اصلی تداخلی نخواهد داشت. بنابراین داوطلبان رشته‌های اصلی نیز در کنکور MBA شرکت می‌کنند تا به قول معروف شانس خود را برای قبولی در این رشته پرطرفدار آزمایش کنند. زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، اواسط اردیبهشت ماه هر سال است که کنکور MBA طبق روال سال‌های گذشته در عصر روز پنج‌شنبه در تاریخ‌های مشخص شده برگزار می‌شود.

 

ظرفیت رشته MBA

ظرفیت این رشته در هر دانشگاه در سال‌های مختلف بسته به سیاست‌های آن دانشگاه افت و خیز فراوانی داشته است، اما در مجموع ظرفیت رشته MBA در دانشگاه‌های کل کشور در حال افزایش بوده است. ظرفیت رشته مدیریت کسب و کار در سال ۱۳۹۶ در کل دانشگاه‌های کشور (بدون احتساب تکمیل ظرفیت) حدود ۶۹۰ نفر بوده که حدود ۴۳۰ نفر روزانه و حدود ۲۶۰ نفر شبانه بوده‌اند. در این سال ظرفیت دانشگاه‌های شهر تهران حدود ۴۱۰ نفر بوده که حدود ۲۵۰ نفر روزانه و ۱۶۰ نفر شبانه بوده‌اند. ظرفیت دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۶ در مجموع ۵۴ نفر بوده که ۳۰ نفر روزانه و ۲۴ نفر شبانه‌اند. لازم به ذکر است برای دیدن ظرفیت‌های دقیق هر دانشگاه در هر سال می‌توانید از وبسایت سازمان سنجش بازدید کنید.

 

معرفی دروس کنکور MBA

کنکور MBA شامل سه درس و دو دفترچه است:

 1. دفترچه اول (۱۸۰ دقیقه زمان)
  • استعداد و آمادگی تحصیلی (جیمت) با ضریب ۲
  • ریاضیات عمومی ۱ و ۲ دوره فنی و مهندسی با ضریب ۲
 2. دفترچه دوم (۵۵ دقیقه زمان)
  • زبان تخصصی انگلیسی مخصوص رشته MBA با ضریب ۱

 

توجه: با توجه به حذف رشته مدیریت اجرایی از کنکور ارشد، این احتمال وجود دارد که از کنکور سال ۱۳۹۷ تمام دروس کنکور رشته MBA در یک دفترچه ارائه شوند.

 

استعداد تحصیلی (جیمت)

هدف اصلی در این درس، آزمایش مهارت‌ها و توانایی‌های مختلفی نظیر حل مسئله و هوش شماست. به همین دلیل ساختار سوالات در این درس بسیار متنوع است. استعداد تحصیلی در کنکور ۴۰ سوال دارد و به بخش‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • حل مسئله (۱۰ سوال): در این بخش برای پاسخ به اکثر سوالات باید یک مسئله ریاضی را به صورت عددی حل کنید تا به پاسخ برسید. هدف از این بخش سنجش قدرت حل مسئله، دانش ریاضی و میزان هوش شما است.
 • استدلال منطقی (۱۰ سوال): در این بخش سوالات به صورت غیر ریاضی هستند و معمولاً باید پس از خواندن یک متن کوتاه، به صورت منطقی و اصولی از جملات نتیجه‌گیری کنید و به خواسته سوال پاسخ دهید.
 • کفایت داده (۱۰ سوال): این بخش از نظر اکثر داوطلبان سخت‌ترین قسمت جیمت است، چرا که نوع سوالات آن با سوالات چهار گزینه‌ای سنتی متفاوت است و در خیلی از سوالات نیازی به حل عددی مسئله و رسیدن به جواب مشخصی نیست. در سوالات کفایت داده ابتدا سوالی پرسیده می‌شود، سپس ۲ گزاره داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود که مشخص کنید با کدام یک از این گزاره‌ها قادر خواهید بود جواب سوال را پیدا کنید.
 • درک مطلب (۵ سوال): این بخش شامل یک متن با موضوع دلخواه و ۵ سوال درک مطلب از متن مربوط است.
 • تصحیح جمله (۵ سوال): در این بخش در هر سوال جمله‌ای داده می‌شود که زیر بخش‌هایی از آن خط کشیده است و از شما خواسته می‌شود بخشی را که دارای ایراد نگارشی است مشخص کنید.

 

ریاضی

سوالات ریاضی از مباحث ریاضیات عمومی ۱ و ۲ دوره فنی مهندسی طرح می‌شوند که اکثر داوطلبان در دوره لیسانس این دروس را در قالب دو درس ۳ واحدی گذرانده‌اند. درس ریاضی در مجموع ۳۰ سوال دارد که حدود نیمی از آن از درس ریاضی ۱ و نیم آن از درس ریاضی ۲ است.

 

زبان تخصصی انگلیسی

درس زبان انگلیسی در سال‌های اخیر دو تغییر اساسی است. تغییر اول دشوار شدن سوالات این درس از کنکور ۱۳۹۴ و تغییر دوم کاهش تعداد سوالات این درس از ۱۰۰ سوال به ۶۰ سوال در کنکور ۱۳۹۶ بوده است. بخش‌بندی سوالات درس زبان به صورت زیر است:

 • تا پیش از سال ۱۳۹۶ (۱۰۰ سوال)
  • گرامر: ۳۵ سوال
  • واژگان: ۲۵ سوال
  • کلوز تست: ۱۵ سوال
  • درک مطلب: ۲۵ سوال (بین ۴ تا ۶ متن)
 • سال ۱۳۹۶ (۶۰ سوال)
  • گرامر: ۱۰ سوال
  • واژگان: ۱۰ سوال
  • کلوز تست: ۱۵ سوال
  • درک مطلب: ۲۵ سوال (بین ۴ تا ۶ متن)

 

گرایش‌های رشته MBA

رشته MBA در هر دانشگاه، بسته به سیاست‌ها و امکانات آن دانشگاه در گرایش‌های گوناگونی ارائه می‌شود. گرایش‌ها تفاوت زیادی با یک‌دیگر ندارند و تعداد زیادی از دروس بین همه گرایش‌ها مشترک است. گرایش‌های اصلی این رشته عبارت‌اند از: عمومی، بازاریابی، مالی، استراتژی، عملیات و زنجیره تأمین، منابع انسانی و فناوری.

 

مطالب زیر احتمالاً برای شما مفید باشند:

7 دیدگاه در معرفی کنکور MBA (مدیریت کسب و کار)
 1. […] معرفی کنکور MBA (مدیریت کسب و کار) […]


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *